Bakanlığımızda devir teslim töreni gerçekleşti

2 Temmuz 2024


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızda gerçekleştirilen devir teslim töreniyle yeni Bakanımız Sayın Murat Kurum, görevi Sayın Mehmet Özhaseki'den devraldı.

Görev süresi boyunca değerli hizmetlerde bulunan Sayın Mehmet Özhaseki'ye şükranlarımızı sunar,  Sayın Bakanımız Murat Kurum'a başarılar dileriz.

Özhaseki, törende yaptığı açıklamada, tam 30 yıl önce kamu hizmetine başladığını söyledi. Önce Melikgazi Belediye Başkanlığı ardından Kayseri Belediye Başkanlığını sürdürdüğünü belirten Özhaseki, Sonra Ankara’ya Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine geldim. Önce genel merkezde, sonra bakanlıkta, yeniden genel merkezde, sonra yine bakanlıkta şerefli bir görevi ifa etmeye çalıştım. Bilgim, birikimim ve çabam ne kadarsa hepsini vermeye çalıştım.” ifadesini kullandı.

Bakan Kurum'dan Özhaseki'ye teşekkür
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliğinin yeni Bakanı Murat Kurum ise şunları kaydetti: "Bu görevi yeniden bana tebliğ eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Hem görevi devralırken hem de devrederken 1994’den buyana gurur duyduğum gerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı göreviyle gerek Bakanlık gerek Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bizim örnek aldığımız ağabeyimiz Bakanımıza teşekkür ediyorum. 1994 yılından bu yana bir davada farklı görevlerde çalıştı. Ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Ben şahsım adına teşekkür ediyorum."

"Aziz milletimize verdiğimiz sözleri tutacağız"
Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun altını çizen Kurum, "Çok acılar yaşadık ve bir daha yaşamak istemiyoruz. Başta 11 ilimiz olmak üzere afetten etkilenen kardeşlerimize evlerini bir an önce teslim etme arzusu ve isteğiyle, tüm ekibimizle Bakanımızdan devraldığım görevi inşallah layıkıyla yapıp vatandaşlarımıza ve aziz milletimize sözlerimizi tutma gayreti göstereceğiz." diye konuştu.

Kentsel dönüşüme de dikkati çeken Kurum, "Bugün kendiliğinden dahi yıkılan binalar başta İstanbul olmak üzere 81 ilimizde deprem dönüşümü noktasında yapılması gereken her türlü gayreti, arzuyu, çalışma isteğini hiçbir siyaset gözetmeksizin Valilerimizle, Belediye Başkanlarımızla, Milletvekillerimizle elimizi gövdemizi taşın altına koyarak deprem dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.