Ticaretin kalbi İzmir'de attı

13 Ocak 2018

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sektör Kurulları Komisyonu tarafından farklı bölgelerde gerçekleştirilen 2018 yılının ilk Bölgesel Ticaret Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Bayram Şenocak, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü ve birçok işadamı katıldı.

İkili görüşmelerle iş fırsatı

Toplantıya İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Uşak, Kocaeli, Adana, Aydın, Balıkesir, Tekirdağ, Hatay, Kayseri, Sakarya, Kütahya, Zonguldak, Mardin, Van, Rize ve çevre illerden çok sayıda MÜSİAD üyesi katıldı. Üye olmayan iş adamlarının da iştirak ettiği ve İzmir iş dünyasının da davetli olduğu toplantıda stant açan firmalar, yüzlerce girişimciyle iş bağlantısı kurma imkânı buldu. 150 MÜSİAD üyesinin mini stant açtığı fuar organizasyonunda üyelerle Irak, Katar, Ürdün ve Özbekistan'dan gelen yurt dışı alım heyetleri ve yüzlerce iş insanı yüz yüze görüşüp yeni iş bağlantıları kurma fırsatını yakaladı.

Toplantıda konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan yardımcısı Mehmet Özçelik, Coğrafyamızda yaşanan büyük sıkıntılara rağmen, ülkemiz %11.5 gibi önemli bir büyüme performansıyla yeni bir yıla girdi. Bizde TOKİ olarak yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2018’de de ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,4 büyüyerek genel ekonomik büyümenin de üzerinde bir performans gösterdiğini vurgulayan Özçelik, “Toplam inşaat harcamaları 2017 yılının ilk yarısında yaklaşık 190,6 milyar TL olarak gerçekleşti. İnşaat ciro endeksi, 2017 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,1 oranında arttı. Bu rakam 2016 yılının ilk yarısına göre cari fiyatlarla yüzde 32,5 yükselmesi demektir. Buna paralel olarak İnşaat Sektörünün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki Payı da % 8.6’ya yükseldi” dedi.

TOKİ 817 bin konuta ulaştı

Ülkenin dört bir yanında kesintisiz bir şekilde konut üretimlerini sürdürdüklerini belirten Özçelik, “Şu anda TOKİ olarak 817 bin konut rakamına ulaştık. Hedefimiz 2023 yılına kadar bir milyon 200 bin konutu ihale etmektir.  Özellikle Anadolu’da daha çok nitelikli konuta ihtiyaç olduğunu görüyoruz. İzmir’in de bu konudaki beklentisini biliyoruz ve ihtiyacı gidermeye dönük girişimlerimiz sürüyor. Bugüne dek üretilen 17 bin konutun yanı sıra, 7 hastane, 20 okul ve diğer sosyal donatılar inşa edildi. Şu anda 2 bin 724 konutun inşaatı devam etmektedir.  Tüm İzmirlilerin bilhassa sporseverlerin yakından bildiği üzere, toplam 30 bin seyirci kapasiteli Karşıyaka ve Göztepe statlarını inşa ediyoruz” diye konuştu.