ONLINE TAKSİT SORGULAMA

Artvin Yusufeli’ne yöresel mimaride 334 konut

4 Mayıs 2017

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde inşa edilecek 334 konutun ihalesi yapıldı. 4 Mayıs, Perşembe günü gerçekleşen ihale kapsamında ayrıca lise (24 derslikli), aile sağlığı merkezi, ilçe jandarma komutanlığı hizmet binası, 6 dükkân ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

Yatay mimari konseptinde inşa edilecek projede, yükseklikleri zemin+4 olan konutların 294’ü 3+1, 40’ı ise 4+1 planında inşa edilecek.

Türkiye’nin en yüksek, dünyada ise 3. en yüksek rakımlı barajı olan Yusufeli Barajı ve HES göl alanı içinde kalacak Yusufeli ilçe merkezi yeni yerleşim alanına taşınıyor.  Yeni yerleşim alanında Yusufeli göl manzarasıyla birlikte gelişime açık olacak.

TOKİ tarafında ihalesi bugün yapılan projede yörenin yerel mimarisini göz önünde bulunduruldu. Cephelerde zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplama, ahşap görünümlü kaplamalar, dekoratif pencereler,  söveler, Türk evini yansıtan çıkmalar kullanıldı. Projeyle yerleşim alanının dükkânları, parkı, peyzajı ve sosyal donatılarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan yeni bir yaşam merkezine dönüşmesi hedefleniyor.