AKM’nin temeli atıldı

11 Şubat 2019

Yaklaşık 20 ay sonra kültür kompleksi olarak kapılarını açması planlanan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ arasında yapılan protokol kapsamında Taksim Meydanı'nda yapılacak olan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Bürokratlar, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, bugün Türkiye’nin sanat ve kültür hayatında çığır açacak, önemli bir adımı attıklarını belirtti.

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ KISA BİR SÜRE İÇİNDE TAMAMLANACAK”
Tanıtım projesi 6 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan oluşacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bina içerisinde 2 bin 73 kişilik opera salonu, 828 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathanelerinin yer alacağını anlattı.

Mimari, estetik, kullanım bakımından göz dolduracak eserin, İstanbul’un kültür ve sanat faaliyetlerini daha da zenginleştireceğine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun bir mesaiyle çalışılarak İstanbul Atatürk Kültür Merkezini 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanacağını açıkladı.

“AKM BİR ZAFER ANITI OLACAK”
Temelini atılan binanın sadece bir kültür merkezi değil, son 5 yıldır millî iradeye kast eden vatan-millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi karanlığa mahkûm etmeye çalışanlara karşı, ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturma idealimizin sembolü bir eser inşa ediyoruz. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, milletin değerleriyle, inancıyla, insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir ‘zafer anıtı’ olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindeki bakan ve sanatçılarla, inşaat alanına ilk betonun dökülmesi için butona bastı.

ÖMER BULUT: "YERLİ MALZEME KULLANACAĞIZ"
Taksim Meydanı'nda Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) temel atma töreninde konuşan Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Ömer Bulut, "Projenin toplam inşaat alanı 96 bin metrekare, 5 bloktan oluşuyor. İnşaat sırasında büyük oranda yerli malzeme kullanacağız." dedi.

Törende projeye ilişkin bilgiler veren TOKİ Başkanı Bulut, "Atatürk Kültür Merkezi'nin ihalesi 27 Aralık 2018'de yapıldı. Mimari ve işlevselliği açısından İstanbul’a ve ülkemize yakışır bir eser olacak." diye konuştu.

2 yıl içinde inşaatı tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Bulut, "Toplam inşaat alanı yaklaşık 96 bin metrekare, temel dökülecek alanda iksa kazık ve grobeton imalatları tamamlandı. Kültür merkezinin yapımında büyük oranda yerli malzeme kullanılacağız. Proje 5 bloktan oluşuyor. AKM içerisinde devlet opera ve bale, devlet tiyatroları ve güzel sanat birimlerinin ihtiyaçları ayrı ayrı projelendirildi. Çatıların bir kısmı yeşil çatı sistemi ile kaplandı. Projede olabildiğince gün ışığından faydalanılması sağlandı, yağmur sularının peyzajda kullanımı planlandı. İnşaatın tamamlanma süresi 24 ay, yani 24 Aralık 2020'de işi bitirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

"NİTELİKLİ KONUT ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte nitelikli sosyal konut üretmeye devam edeceklerini söyleyen Bulut, "Bugüne kadar 837 bin konut 15 bin sosyal donatı rakamına ulaşmış olan idaremizin önümüzdeki süreçte şehircilik kriterleri doğrultusunda insanlarımızı toprakla daha çok buluşturan, mahalle kültürünü yaşatacak, komşuluk ilişkilerini canlı tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üreteceğiz." diye konuştu.

"BAZI PROJELER REVİZE EDİLECEK"
Şehirlerdeki kişi başına düşen yeşil alanları artırmayı hedeflediklerini belirten Bulut, "Bu çerçevede bazı projelerimizi de revize ederek İnsan-tabiat-şehir dengesini gözeten binalar ve mahalleler kurma gayretindeyiz. Projelere ilaveten şehirlerimizin kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıran, insanı toprak ve bitkiyle buluşturacak mekânlar ve Millet Bahçeleri'ni birer birer hayata geçiriyoruz." dedi.

Temel atma töreni sonrası Atatürk Kültür Merkezi şantiye alanını inceleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TOKİ Başkanı Ömer Bulut refakat etti