TOKİ’den Bursa’ya yatay ve yerel mimari ile sosyal konutlar

22 Ocak 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İarenin Bursa şantiyesinde incelemelerde bulunarak Bursa’da 20 bin 723 konut inşa ettiklerini söyledi.

Emekliye bin 201 konut
Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Emeklilere İkinci Bahar kapsamında yapımına tamamlanma aşamasına gelen bin 201 konutun şantiyesinde incelmelerde bulunan Turan, “Bursalı emekli büyüklerimiz için yapımına başladığımız projemiz bütün beklentilere yanıt verecek.  Emekli büyüklerimizin yeni yaşam alanı olacak projemizin içerisinde cami, büfe ve sosyal donatı alanları da inşa ediyoruz. Şuanda projemiz bitirme aşmasına geldik. Hak sahibi emekli büyüklerimiz ile sözleşmelerimizi imzalıyoruz. Konutlarımızı da en kısa sürede hak sahibi emekli büyüklerimize teslim edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Her yıl 15 bin emekli ev sahibi oluyor
TOKİ olarak dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emeklilere yönelik konut üretimlerine hızla devam ettiklerini vurgulayan uran, “Emeklilerimizin taleplerini karşılamaya yönelik, arazi üretiminde de yoğun bir çalışma dönemine girdik.  Emeklilere dönük ‘İkinci Bahar’ kampanyası ile konut projelerimizden emekli büyüklerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz. Emekli vatandaşlarımızı Anadolu'da ortalama 250 TL'den başlayan taksitlerle ve İstanbul, Ankara gibi Büyükşehirlerde ise 350-400 TL'den başlayan taksitlerle uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapıyoruz. Her yıl yaklaşık 15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmayı hedefliyoruz” dedi.

TOKİ’den gazetecilere 452 konut
Gazeteciler için inşa edilen Osmangazi Yunuseli konutlarının örnek bir uygulama olduğunu belirten Turan ”Yatay mimari ile inşa ettiğimiz 452 konutumuzu basın mensuplarına teslim ettik. Bursalı gazeteciler için inşa ettiğimiz konutlarımız örnek bir uygulamadır. Sosyal donatıları ile Bursalı gazeteciler için yeni bir yaşam alanı oluşturduk” dedi.

TOKİ’den Bursa’ya 20 bin 499 konut

Bursa’da 20 bin 334 konutun yapımını tamamladıklarını vurgulayan Turan, yapımını devam eden 289 konut ile 20 bin 723 konut rakamına ulaşacaklarını söyledi.

Bursa’da konut ile okuldan, hastaneye, spor salonundan yurtlara kadar birçok yatırım yaptıklarını belirten Turan, “Bursa’da ayrıca 7 hastane, 5 sağlık ocağı, 2 kütüphane, 19 cami,8 lise, 15 ilkokul ve sosyal donatılar yaptık. Devam eden uygulamalarımız ile Bursa ilimizde yaklaşık 2 milyar TL'lik yatırım yapmış olacağız. Bütün hizmetlerimiz sanayi kenti Bursa'ya hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.