TOKİ Başkanı Ergün Turan, Trabzon’da şantiyelerinde incelemelerde bulundu

27 Mart 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, idarenin Trabzon şantiyelerinde incelemelerde bulundu.

TOKİ'den Trabzon’a 41 işyerini kapsayan ticaret alanı

Turan, Trabzon’da ilk olarak Ortahisar’ın Pelitli Mahallesi’nde inşası devam eden 41 adet işyerinin şantiyesini inceledi.

Sosyal konut üretiminin yanı sıra konut dışı alanlarda yatırım projelerini yürüttüklerini belirten Turan, “TOKİ olarak birçok ilimizde yeni sanayi siteleri, ticaret merkezleri inşa ediyoruz. KOBİ'leri tek çatı altında topluyoruz. Böylelikle üretimde verimliliğin artmasını, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Vatandaşların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurulduklarını ve onlarca konut projesi hayata geçirdiklerini vurgulayan Turan, “Konutun yanı sıra okul, kreş, sağlık ocağı, ticaret merkezi, cami ve kültürel tesis gibi öncelikli ihtiyaçlar arasında bulunan yapılar ile nitelikli alt yapı ve peyzaj uygulamalarını da hayata geçiriyoruz. Konut projelerimizde esnaf ve yerel yönetimlerin talebi doğrultusunda, şehir ekonomisine ve istihdama katkı sağlayacak dükkânlar inşa ediyoruz” dedi.

Yomra’da kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı
 
Ortahisar’da yer alan işyerlerini inceleyen Turan, daha sonra Yomra ilçesinde inşası devam eden 511 konutluk kentsel dönüşüm projesini inceledi.
 
Yomra’da yeni bir yerleşim alanı inşa edeceklerini belirten Turan, “Yeni yerleşim alanı içerisinde barındıracağı 24 dükkânlı ticaret merkezi, çarşıları, meydanları, parkları, peyzajı ve sosyal donatılarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan ve aynı zamanda kente değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşecek” ifadelerini kulandı.
 
TOKİ’den Trabzon’a bir milyar 396 milyon TL’lik yatırım
 
Trabzon’da konutun yanında birçok sosyal donatıyı da inşa ettiklerini vurgulayan Turan, Trabzon’da Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadı özelliğine sahip olan Şenol Güneş Spor Kompleksi’ni de inşa ettiklerini söyledi.
 
TOKİ olarak Trabzon’da bugüne kadar 7 bin 895 konutun inşasına başladıklarını söyleyen Turan, “Bu konutlarımızın 7 bin 384’ünü tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. Trabzon’da ayrıca,  7 cami, 2 hastane, 10 okul, sağlık ocağı, 2 sevgi evi, 3 spor salonu ve 10 ticaret merkezi uygulaması başlattık. Trabzon ilimizde inşası devam eden projelerimiz ile toplam bir milyar 396 milyonluk yatırım yaptık. Yatırımlarımız hayırlı uğurlu olsun” açıklamasında bulundu.