Niğde’de kentsel dönüşüm hızla devam ediyor

27 Aralık 2017

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Niğde’nin Efendibey Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 944 konutun ihalesi yapıldı. 27 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca 80 dükkân, 24 derslikli ilköğretim okulu ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Projede konutlar değişik büyüklüklerde ve 282’si 2+1, 662’si ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ ile Niğde Belediyesi arasında yapılan protokol ile “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı.

Hak sahibinin %88’i ile uzlaşma sağlandı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerine yaklaşık 23 milyon TL ödeme yapıldı. Projenin genelinde 3.848 konut, 2 anaokulu, 3 ilköğretim okulu, 1 lise, 200 kişilik pansiyon, 2 cami ve dükkânlar planlandı. Efendibey Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesine yapılacak toplam yatırım yaklaşık 634 milyon TL’dir.

Projeyle yerleşim alanı; dükkânları, okulları, camileri, meydanları, parkları, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.