ONLINE TAKSİT SORGULAMA

Kocaeli Gölcük’te kentsel dönüşüm (541 konut 14 dükkân)

9 Mayıs 2017

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, Kocaeli’nin Gölcük İlçesi Sivritepe Rezerv Alanı’nda inşa edilecek 541 konut ile 14 dükkânın ihalesi yapıldı. 9 Mayıs, Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca cami ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

Yükseklikleri zemin+4 olan konutların 325’i 2+1 ve 216’sı ise 3+1 planında inşa edilecek.

İlk aşamada, Bakanlar Kurulu kararı ile Gölcük Denizevler Mahallesi’nde bulunan  19,89 hektarlık alan “riskli alan” ilan edilerek, riskli alanda bulunan fonksiyonunu yitirmiş, köhnemiş, deprem riski olan yapılar boşaltıldı. Daha sonra hak sahiplerine konut verilmek üzere Saraylı Köyü, Sivritepe Mevkii de bulunan 7,4 hektarlık rezerv alanda kentsel dönüşüm projesi geliştirildi. Gölcük Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında Denizevler Mahallesi’nde riskli alanda yaşayan hak sahiplerinin (479 bağımsız bölümün 426’sı ile) büyük kısmı (%90) ile uzlaşma sağlandı.

Mahalle konseptine dönük projede hak sahipleri için dükkânları, camisi, parkı, peyzajı ile çağdaş standartlarda kaliteli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. Cephe tasarımlarında geleneksel mimari ile modern mimari anlayış sentezlenerek nitelikli bir mimari dil oluşturuldu.