ONLINE TAKSİT SORGULAMA

KİT KOMİSYONU ALT KOMİSYON TOPLANTISI

4 Mayıs 2017

TOKİ’NİN 2015 YILINA AİT DENETİM RAPORLARI ELE ALINDI

TOKİ BAŞKANI TURAN: ‘2016 yılında ürettiğimiz konut sayısı içinde sosyal konutun oranı %98’e ulaşmıştır’

TURAN: 2016 yılında ihale edilen 64 bin konutun 47 bini, yani yaklaşık %74’ü, 6 ve daha az katlı binalardan oluşmuştur


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılı raporu ile önceki yıllardan devam eden ve izlemede olan konuların ele alındığı TBMM KİT Komisyonu Alt Komisyon denetim çalışma toplantısı TOKİ’de yapıldı.

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Erdemir Başkanlığı'nda gerçekleştiren toplantıya komisyon üyesi AK Parti İstanbul Milletvekilleri Halis Dalkılıç, Hurşit Yıldırım, Ak Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor katıldı. Toplantıda Danıştay ve Sayıştay Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı ile Başbakanlık Uzmanları da yer aldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan TOKİ Başkanı Ergün Turan,  TOKİ sosyal konut üretiminde devletimizin girişimci ve üretici kuruluşlarının başında geldiğini söyledi.

TOKİ’yi millete “iyilik üreten” bir kurum olan tanımlayan Turan, ‘Yaklaşık 2,5 yıl önce aldığımız önemli kararlardan biri olan yatay mimariye öncelik verilmesi hususundaki çabalarımız sonuç vermeye başlamış ve pek çok ilimizde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlatılmıştır. 2016 yılında ihale edilen 64 bin konutun 47 bini, yani yaklaşık %74’ü, 6 ve daha az katlı binalardan oluşmuştur.  Bu kapsamda üç yıl içinde ihalesi gerçekleştirilen konut sayısı 93 bini geçmiştir. ‘dedi.

TOKİ’nin 14 yıllık süre içinde ürettiği konutların %85’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu vurgulayan Turan, ‘Fakat son yıllarda ürettiğimiz konutların ise yaklaşık %95’i sosyal konuttur. 2016 yılında ise bu rakam %98’e çıkarılmıştır. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayırılmış durumdadır. Özellikle evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı %25’dir.  240 aya kadar vade yapılmakta,  taksit oranları da 300 TL’den başlamakta ve şehirlere göre fiyat aralığı değişmektedir.’ Dedi.

Nisan ayı sonu itibariyle ihale ettiğimiz ve ihale sürecinde olan konutların sayısı toplamda 783 bini geçtiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, ‘İdaremizin 10 yıllık konut üretim ortalaması yaklaşık 50 bindir. 2016 yılında ihale edilen konut sayısı ise 64 bindir.

2015 yılında konut ve konut dışı olmak üzere toplam 5 milyar 256 milyon liralık (KDV hariç)168 ayrı proje ihale edilirken, 2016 yılında hem konut hem diğer işler bazında yüzde yüz bir artış sağlanmış ve 11 milyar 46 milyonluk ihale gerçekleştirilmiştir. İdarenin toplam iş ağırlığında konutun oranı da %45’den  %55’e çıkarılmıştır. İdarenin toplam konut üretiminin %23’ü, konut satışlarının %17’si ve toplam ihale tutarının %48’i son üç yıl içinde gerçekleştirilmiştir. 2017 yılı hedefimiz 65 yeni konutu ihale etmektir. Nisan ayı sonu itibariyle ihale edilmiş ve ihale sürecine girmiş konut sayısı yaklaşık 26 bin civarındadır. ‘’ dedi.
 
Daha sonra 2015 yılı denetim raporuna dair görüş ve düşünceler belirtildikten sonra toplantı sona erdi. Toplantıda Sayıştay Başkanlığı'nın 2015 yılı raporunda yer alan önerileri ile önceki yıllardan izlemede olan diğer konuları ele aldık.