Adana Sarıçam’da 649 konuta 7 bin 722 başvuru yapıldı

16 Şubat 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Adana’nın Sarıçam İlçesi Buruk Mahallesi’nde inşa edilen projede 649 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.

Kura töreni, 16 Şubat 2018, Cuma günü Yüreğir Serinevler Kapalı Spor Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gösterilen projede 2+1 ve 3+1 planında inşa edilen 649 konuta 458’i engelli vatandaş olmak üzere 7 bin 722 kişi başvuruda bulundu.  

Kura töreni sırasında adı okunan kişiler, yakınlarına sarılarak büyük sevinç yaşadı. Konut sahibi olan bazı vatandaşlar mutluluk ve heyecandan gözyaşlarını tutamadı.

2+1 planında inşa edilen 356 konut 488 TL’den başlayan taksitler ve %12 peşinat 180 ay vade, 3+1 planında 293 konut ise 1.054 TL’den başlayana taksitler ve %10, %15, %25 peşinat, 96, 108, 120 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.

Proje toplamında 825 konutun yanı sıra cami, 2 büfe ve kafede bulunuyor.

Ödüllü proje
TOKİ’nin düzenlediği “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Fikir Yarışması”nda ödül alan Sarıçam projesi, yöresel özelliklerin öne çıktığı bir yaklaşımla şekillendirildi. Projede, sosyal ve kültürel özellikler, iklim, yerel kent dokusu ve mimarinin referans alınıp tasarıma yansıtılması amaçlandı. Bu nedenle, Adana kent dokusunda mekân analizleri yapıldı ve tasarım kurgusunda sokak sistemi oluşturularak, 3, 4 ve 5 katlı yapılara yer verildi. Yapı girişleri sokaklar, arka mekânlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı. 

Yerleşim alanları içinde etkileşim ve sosyal mekânlar sağlamak amacıyla, konutlar az katlı, bitişik ve ayrık kitlelerden oluşan ve semt kültürünü barındıran bir doku üzerine tasarlandı. Yapıların arasında çok geniş ve atıl açık alanlar yerine, küçük ölçekli bahçeler oluşturuldu.

Çukurova bölgesinde güneşten ve sıcaktan korunmak önemli bir sorun olduğu için ağaçlandırmayla balkon ve teraslar iklimsel gerçek doğrultusunda projelendirildi. Projede ayrıca konut sahiplerinin kullanımına özel, spor, oyun ve gezinti alanlarıyla bir de semt parkı yer alıyor.