T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI - TOKİ

Uygulamalarımızla ilgili bilgi almak için 0 312 565 20 65

ISTIRAKLER

03 Nisan 2001 tarih ve 2001/2202 sayili Bakanlar Kurulu Karari uyarinca, Emlak Bankasi A.S.’nin bankacilik faaliyetleri disinda kalan mal varliklari ile bu konuda faaliyet gösteren sirketlerdeki hisseleri ve ticari gayrimenkuller ile ihtiyaç fazlasi gayrimenkullerin TOKI’ye devredilmesi hükme baglanmis olup, bu konuda uygulanacak esaslara iliskin protokol 14/12/2001 tarihinde imzalanmistir.

Bu kapsamda, Emlak Bankasi’nin Bankacilik faaliyetleri disinda faaliyet gösteren üç sirketinin Emlak Bankasi’na ait hisseleri de TOKI tarafindan devralinmistir.

  1. Emlak Konut Gayrimenkul Yatirim Ortakligi (Emlak Konut) A.S.
  2. Emlak Pazarlama, Insaat, Proje Yönetimi ve Ticaret A.S.
  3. GEDAS Gayrimenkul Degerleme A.S.
  4. TOBAS (Toplu Konut – Büyüksehir Belediyesi Insaat Emlak ve Proje A.S)
  5. Vakif Gayrimenkul Yatirim Ortakligi A.S.
  6. Vakif Insaat Restorasyon ve Ticaret A.S.

1. Emlak Konut Gayrimenkul Yatirim Ortakligi (Emlak Konut) A.S.

http://www.emlakgyo.com.tr/
1950 lerde Emlak Bankasina bagli Ankara Imar Ltd. Sti. ile Timlo Sirketinin birlesmesi ile kurulmustur. 1990’da Emlak Konut A.S.’ye, 01/08/2002’den itibaren de Emlak GYO A.S.’ye ve en son olarak 28.02.2008 tarihinde Emlak Konut GYO A.S’ye  dönüsmüstür. Sirket su anda, portföyünde bulunan gayrimenkullerin degerlendirilmesine yönelik çalismalarini sürdürmektedir.
Ayrica sirket portföyünde, Ankara, Istanbul, Izmir ve Tekirdag illerinde bulunan toplam 4.300.000 m2 arsa yer almaktadir. Bu arsalarin imar sorunlarinin çözülerek degerlendirilmesine yönelik çalismalar devam etmektedir.
Bunun yani sira, KEY hesaplarindaki nemalandirilmis tutara karsilik gelen 395 trilyon TL. karsiligi gayrimenkul, Banka tarafindan sirkete ayni sermaye olarak verilmis olup, KEY haksahiplerinin haklari karsiligi gayrimenkulün degerlemesini yapmak üzere proje gelistirmek ve halka arzi gerçeklestirmek de sirketin görevleri arasinda yer almaktadir.
Sirketin, % 39 hissesinin mülkiyeti TOKI'ye,  % 61 hissesinin mülkiyeti  KEY hak sahiplerine ait olup, bu hissenin mali ve yönetimsel haklari da TOKI'ye ait bulundugundan sirket %100 çogunlukla TOKI tarafindan yönetilmektedir.
Sirketin  sermayesi 649,1 Milyon YTL dir.

2. Emlak Pazarlama, Insaat, Proje Yönetimi ve Ticaret A.S.

(www.emlakinsaat.com)
Sirket, Bahçesehir projesinin proje yönetimi ve kontrolluk, pazarlama ve servis ile konutlarin yönetimi ve satis öncesi ve sonrasi bakim faaliyetlerini yürütmektedir.
Bununla birlikte; her türlü proje, yönetim ve kontrolörlük müsavirlik hizmetleri, faaliyet alanina giren her türlü konuda planlama, projelendirme ve mühendislik hizmetleri, her türlü gayrimenkulun pazarlama faaliyetleri, isletmecilik hizmetleri, ticari hizmetler ve servis ve yönetim hizmetleri de görev alanina girmektedir.
Sirketin yurtiçi ve yurtdisinda 3 istiraki bulunmaktadir. Bunlar: Bahçesehir Gaz Dagitim Pazarlama A.S., Kazakistan Ulusal Bankasi (KZI) ve Toplu Konut Büyüksehir Belediyesi Insaat ve Emlak ve Proje A.S.(TOBAS) dir.
Sirketin sermayesi 65.000.000.-YTL dir.
Sirket hissesinin %49’u TOKI’ye aittir.

3. GEDAS Gayrimenkul Degerleme A.S.

Sirket, her türlü Gayrimenkul (arsa, bina, tesis degerleri ve kira degerleri) ile Menkul (makina, teshizat, gemi vb. tasinir hareketli mallarin degerleri) mallarinda yerinde tetkiki ile degerleme ve ekspertizini, 1998 yilindan itibaren “SPK Lisansli Olarak” süratli, titiz ve güvenilir bir sekilde yapmaktadir.
Sirketin sermayesi 500.000.-YTL dir.
Sirket hissesinin %49’u TOKI’ye, %20 ‘si Emlak Bankasi Munzam Sos.Güv.Yrd.Vakfi’na, %20’si AXA Oyak Sigorta’ya, %10’u T.C. Ziraat ve T. Halkbank Mensuplari Emekli ve Sos.Yrd.Vakfi’na, %1’i ise Türkiye Kamu Bank. Çalisanlari Personeli ile Emekli Saglik ve Sos. Yrd. Vakfi'na aittir.

4. TOBAS (Toplu Konut – Büyüksehir Belediyesi Insaat Emlak ve Proje A.S) Sirketi

http://www.tobas.com.tr

5104 sayili “Kuzey Ankara Girisi Kentsel Dönüsüm Projesi Kanunu” ile kuzey Ankara girisi ve çevresini kapsayan alanlarda kentsel dönüsüm projesi çerçevesinde, projedeki müsavirlik ve kontrollük hizmetlerinin yürütülmesi amaciyla kurulmustur.
Sirket Sermayesi 10 Milyon YTL’dir.
Sirketin %49,9 luk hissesi TOKI’ye, %49,9 luk hissesi Ankara Büyüksehir Belediyesine, %0,1’i Emlak Pazarlama Insaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.S.’ye, %0.05’ i Ank. Elektrik Otobüs Havagazi Isl. Müessesi’ne, %0.05’i ise Ankara Su ve Kanalizasyon Idaresi’ne aittir.

5.  Vakif Gayrimenkul Yatirim Ortakligi A.S.

http://www.vakifgyo.com.tr/
Arsa Ofisi Genel Müdürlügü’nün kaldirilarak görev ve yetkilerinin Toplu Konut Idaresi Baskanligina devredilmesine iliskin 14/12/2004 tarih ve 5273 sayili Kanun ile; Arsa Ofisi Genel Müdürlügü’nün hissedari oldugu Vakif Gayrimenkul Yatirim Ortakligi A.S Idaremiz istirakleri arasinda yer almistir.
Sirketin Kayitli Sermayesi 100 Milyon YTL olup 2008 itibariyle Çikarilmis Sermayesi 19,300 Milyon YTL.dir
Sirketin %14’ü TOKI’ye, %27.63 T.Vakiflar Bankasi T.A.O.’ya, %6.67’si Vakifbank Per. Özel Sos. Güv. Hizmetleri Vakfina, %3.33 hissesi T. Vak. Bank. T.A.O. Mem. Ve Hiz. Em. Ve Yard. San. Vakfina, %1.67 hissesi Günes Sigorta A.S.’ye, %1.67’si Vakif Deniz Finansal Kiralama A.S. ‘ye, %45.03 hissesi Halka Arz Edilen Pay Senetleri adina kayitlidir.

6.  Vakif Insaat Restorasyon ve Ticaret A.S.

http://www.vakifinsaat.com.tr/
Sirketin ana görevi, restorasyon isleri ile ilgili proje, onarim,müsavirlik, ar-ge, v.b. isleri yapmaktir.
Sirket sermayesi 10 Milyon YTL.dir
Sirketin, %50.000’si TOKI’ye, %24,10896’si Vakiflar Genel Müdürlügü’ne (Mazbut), %4.000’i Vakiflar Genel Müdürlügü’ne (Mülhak), %10.0032’si Günes Sigorta A.S.’ye, %7.34344’ü Taksim Otelcilik A.S.’ye, %1.4209 ‘u Vakiflar Bankasi Emekli ve Saglik Yardim San.Vakfi’na %3.089’u Vakif Gayrimenkul Ekspertiz ve Degerlendirme A.S.’ye, % 0.0345’i ise Günes Otomotiv Turizm End.Tic.A.S.’ye aittir.

Ana Sayfaya Geri Dön

Metin Tabanlı Sadeleştirilmiş Versiyon Her Hakkı saklıdır 2007© TOKİ BİM .