T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI - TOKİ

Uygulamalarımızla ilgili bilgi almak için 0 312 565 20 65

TARIHÇE

T.C. BASBAKANLIK TOPLU KONUT IDARESI BASKANLIGI

Ülkemizin yasadigi hizli nüfus artisi ve hizli kentlesme sebebiyle olusan konut ve kentlesme sorunlarinin çözülmesi ve üretimin artirilarak issizligin azaltilmasi amaciyla, 1984 yilinda Genel Idare disinda Toplu Konut ve Kamu Ortakligi Idaresi Baskanligi kurulmustur. Bu tarihte yürürlüge giren 2985 sayili Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu olusturulmustur.

Toplu Konut Idaresi Baskanliginin islevi Türkiye'de konut üretim sektörünün tesvik edilerek hizli artan konut talebinin planli bir sekilde karsilanmasini saglamak yönünde belirlenmistir. 2985 sayili Toplu Konut Kanunu Toplu Konut Idaresi Baskanligina özerk ve esnek hareket etme imkani saglamistir. Ayni zamanda, Genel Bütçe disindaki Toplu Konut Fonu ile de Idare konut uygulamalari için sürekli ve yeterli kaynaga sahip olmustur.

1990 yilinda 412 ve 414 sayili Kanun Hükmünde Kararnameler ile Toplu Konut Idaresi Baskanligi ve Kamu Ortakligi Idaresi Baskanligi seklinde iki ayri idare olarak örgütlenmistir. 1993 yilindan itibaren de Toplu Konut Fonu'nun Genel Bütçe kapsamina alinmasiyla Idare kaynaklarinin azalmasi, Idareyi konut üretiminden uzaklastirmistir. Idare son yillarda gittikçe azalan sayilarda konutun üretimine destek verebilmistir. Dolayisiyla, dar ve orta gelirli vatandaslarimizin nitelikli konut ihtiyaci da tam olarak karsilanamamistir.

Toplu Konu Fonu, 20.6.2001 tarih ve 4684 sayili Kanunla da tamamen yürürlükten kaldirilmistir. Fonun kaldirilmasi Toplu Konut Idaresi kaynaklarini büyük ölçüde azaltmis ve bütçeden aktarilan ödeneklere bagimli hale getirmistir. Halihazirda, Toplu Konut Idaresi gelirleri, gayrimenkul satis ve kira gelirlerinden, kredi geri dönüslerinden, faiz gelirlerinden ve bütçe ödeneklerinden olusmaktadir.

Kurulusundan itibaren, Toplu Konut Fonu'nun da sagladigi imkanlarla, ülkemizde yerlesim ve konut politikalarinin belirlenmesi ve uygulanmasinda en önemli kurum olan Toplu Konut Idaresi Baskanligi, kurulusundan 2002 yilina kadar yaklasik 950 bin konuta kredi yoluyla finansman destegi saglamis, ayni zamanda kendi arsalari üzerinde 43.145 konutun insaatini da tamamlamistir.

Tokiye baskanlik yapanlar ; Vahit ERDEM, Ökkes ÖZUYGUR, Can CANGIR, Oktay URAL, Yigit GÜLÖKSÜZ, Hamdi KARADAS, M.Kemal ÜNSAL, Kamil UGURLU, R.Tuna TURAGAY 2002 Aralik ayindan itibaren Erdogan BAYRAKTAR

2985 SAYILI KANUNDA YAPILAN DEGISIKLIKLER ve TOPLU KONUT IDARESI'NIN GÖREVLERI

Toplu Konut Idaresi Baskanligi'nin temel görevleri 2985 sayili Toplu Konut Kanunu ile belirlenmistir. Idarenin kurulus asamasinda 2985 sayili Kanunun verdigi görevler sunlardir:

a) Devlet garantili ve garantisiz iç ve dis tahviller ile her türlü menkul kiymetler çikarmak;
b) Yurt içi ve yurt disindan, Toplu Konut Idaresi'nce kullanma alanlarinda yararlanmak üzere kredi almaya karar vermek;
c) Konutlarin finansmani için bankalarin istirakini saglayacak tedbirleri almak, bu amaçla gerektiginde bankalara kredi vermek, bu hükmün uygulanmasina iliskin usulleri tespit etmek;
d) Konut insaati ile ilgili sanayi veya bu alanlarda çalisanlari desteklemek;
e) Özellikle kalkinmada öncelikli yörelerde bulunan konut insaatiyla ilgili sirketlere istirak etmek;
f) Gerektiginde her çesit arastirma, proje ve taahhüt islemlerinin sözlesmeyle yaptirilmasini temin etmek;
g) Kanunlarla ve diger mevzuatla verilen görevleri yapmak.

Ancak, Idarenin kurulusundan bugüne kadar olan süreçte konut ve kentlesme sorunlarinin çözümüne yönelik önceliklerde degisiklikler olmus ve Idarenin konut ve kentlesme meselesinin tüm boyutlarinda faaliyette bulunmasina ihtiyaç duyulmustur. Nitekim, Hükümetimiz de Acil Eylem Planinda yer verdigi konut seferberligi kapsaminda konut üretimi ve planli kentlesmeyi birlikte ele almistir.

Bu çerçevede, 06/08/2003 tarih ve 4966 sayili kanunla yapilan degisikliklerle, Toplu Konut Idaresinin 2985 sayili Kanunla tanimlanan görevleri arasina yeni görevler eklenmistir. Bu görevler sunlardir;

a) Konut sektörüyle ilgili sirketler kurmak veya kurulmus sirketlere istirak etmek;
b) Ferdi ve toplu konut kredisi vermek, köy mimarisinin gelistirilmesine, gecekondu alanlarinin dönüsümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunup yenilenmesine yönelik projeleri kredilendirmek ve gerektiginde tüm bu kredilerde faiz sübvansiyonu yapmak;
c) Yurt içi ve yurt disinda dogrudan veya istirakleri araciligiyla proje gelistirmek; konut, altyapi ve sosyal donati uygulamalari yapmak veya yaptirmak;
d) Idareye kaynak saglanmasini teminen kar amaçli projelerle uygulamalar yapmak veya yaptirmak;
e) Dogal afet meydana gelen bölgelerde gerek görüldügü taktirde konut ve sosyal donatilari, altyapilari ile birlikte insaa etmek, tesvik etmek ve desteklemek.

Bununla birlikte Toplu Konut Idaresi, uygulama yaptigi bölgelerde birim kurabilme ve gerektiginde bu birimlerde valilik, belediye ve diger kamu kurumlari personelinden geçici görevli istihdam etme yetkisine sahip olmustur. Bu itibarla, Bayindirlik ve Iskan Bakanligi Makam onayi ile Istanbul, Bingöl, Erzurum, Diyarbakir ve Van'da birim kurma karari alinmistir.

Ayrica yine yapilan yasal düzenlemelerle Idare, Hazineye ait arazileri bagli oldugu Bakan ve Maliye Bakani teklifi ve Basbakan onayiyla bedelsiz olarak devralma yetkisine sahip olmustur.

Ana Sayfaya Geri Dön

Metin Tabanlı Sadeleştirilmiş Versiyon Her Hakkı saklıdır 2007© TOKİ BİM .