T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI - TOKİ

Uygulamalarımızla ilgili bilgi almak için 0 312 565 20 65

DIGER FAALIYETLER

TARIMKÖY UYGULAMALARI

Basbakanlik Toplu Konut Idaresi Baskanligi Idare (TOKI) bünyesinde; Köy ve kirsal alanda yasayan insanlarin geçim kaynaklarinin gelistirilmesi, yerel halkin is görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve disinda pazarlanabilir nitelikte tarimsal ürünlerin üretilmesi, islenmesi, degerlendirilmesi, depolanmasi, bozulmadan saklanmasi, olusturulacak sirket veya kooperatifler araciligi ile pazarlanmasi, üretim ve verimliligi gelistirici bilgi ve yüksek teknoloji yaratilmasina yönelik üreten köylüler olusturulmasi ve atil duran veya verimli kullanilamayan köy topraklarinin ve kaynaklarinin devletin yönlendirmesi ve kamu imkanlari çerçevesinde desteklenerek isler hale getirilmesi, buna paralel sosyal yasamlarinin iyilestirilmesi ve köy mimarisinin gelistirilmesi, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkin yerinde iskani, saglikli yasanabilir konutlara kavusturulmasina yönelik projeler olusturularak sehire göçün önlenmesini saglamak; kurum ve kuruluslarinin mevcut imkanlarini bir araya getirmek, is birligini gelistirip güçlendirmek, mevcut kaynaklarinin verimli kullanilmasi amaciyla Tarimköy Sube Müdürlügü olusturulmustur.

Diger yandan; Tarimköy projelerinde valiliklerden veya belediyelerden Idaremize iletilen kirsal yerlesim talepleri incelenmekte, projelendirilmekte, her basvuru için vaziyet plani ve kat planlarindan olusan proje albümü ve yaklasik fiyat analizlerini içerir bilgiler talepte bulunan kuruma iletilerek, açilan bir hesapta konut satin almak isteyen vatandaslarin 2.000 YTL basvuru bedellerinin tarafimizca belirlenen süre içerisinde toplanmasi istenmektedir.

Verilen süreler içerisinde istenilen örgütlemeyi yaparak bankada basvuru toplayan projeler için ihale süreci baslatilmaktadir. Kaynaklarin verimli kullanilabilmesi amaciyla her bir projede en az 100 adet tarimköy konutu ve ihtiyaç duyulan sosyal donati yapilarinin üretilmesi hedeflenmekte, talepte bulunan bölgelerin fiziksel yakinligi tespit edildigi takdirde yetkilileri ile mutabakat saglanarak birkaç bölgeyi kapsayan ortak bir paket halinde uygulama yapilmasi saglanmaktadir.

Idaremizin sürdürmüs oldugu Tarimköy Uygulamalari ile birlikte, Mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlügü ile Toplu Konut Idaresi Baskanligi arasinda 19 Subat 2004 tarihinde bir isbirligi protokolü imzalanmis ve ilk etapta Ülkemizin degisik bölgelerinde 3639 konutun temeli atilip en kisa sürede bitirilmesi amaçlanmistir.

Ayrica 5286 sayili Kanunla, Köy Hizmetleri Genel Müdürlügünün kapanmasi ile birlikte; köylerin genel altyapi (kanalizasyon, atik su, içme suyu, sulama, köy içi düzenlemeler, çevre-yol baglantilari) ilgili il özel idareleri tarafindan yapilacagi hükme baglanmistir.

5286 sayili kanunla Bayindirlik ve Iskan Bakanligina geçen iskan projelerinin yürütülmesi de kamuda devamlilik esaslari çerçevesinde 19 Subat 2004 tarihli protokol kapsaminda, protokol ekindeki konut, sosyal donatilar ve çevre düzenlemeleri TOKI tarafindan-üstlenilmistir.

Tarimköy projelerinde uygun görüldügü taktirde; projesinde öngörülen miktarda tarim arazisi konut talep edenlere verilebilir. Ayrica, verilen tarim arazisini isletebilmeleri için yillik isletme kredisi, cansiz donatim kredisi ve ek gelir saglayabilmeleri için canli donatim kredisi olarak projesinde ön görüldügü sekliyle5286 Sayili Yasa geregince Tarim ve Köyisleri Bakanliginca kullandirilabilir.

Tarimköy projesi kapsaminda 56 yerlesim yerinde yaklasik 9.394 konut uygulamasina baslanmasi planlanmistir. Tarimköy uygulamalari kapsaminda;

 • Aydin-Incirliova (142 konut),
 • Batman-Kuyubasi (196 konut),
 • Bayburt-Arpali (80 konut),
 • Bilecik-Pazaryeri (122 konut),
 • Bingöl-Kigi-Yazgünü (89 konut),
 • Bursa-M.Kemalpasa (102 konut-Afet)
 • Çankiri-Merkez-Inançköy (222 konut),
 • Erzurum-Asagi Çat-Yukari Çat (119 konut),
 • Gaziantep-Çaybasi (214 konut),
 • Kirsehir-Kaman-Savcili (190 konut),
 • Siirt-Merkez-Bostancik (62 konut),
 • Siirt-Merkez-Doluharman Köyü (163 konut),
 • Sanliurfa-Halfeti (158 konut) ve
 • Van-Yesilköy (78 konut) olmak üzere

1.937 konutluk tarimköy uygulamalari baslatilmis/tamamlanmistir ;

 • Afyon-Çay (91 konut),
 • Afyon-Susuz (44 konut)
 • Adana-Kürkçüler (126 konut),
 • Erzincan-Çukurkuyu (42 konut),
 • Erzincan-Altinbasak (61 konut),
 • Erzincan-Bayirbag (40 konut),
 • G.Hane-Köse-Çirpilik (96 konut),
 • G.Hane-Kale (60 konut),
 • G.Hane-Öbektas (36 konut),
 • G.Hane-Salyazi (70 konut),
 • Isparta-Senirkent-B.Kabaca (105 konut),
 • Karaman-Yesildere (80 konut),
 • Sanliurfa-Argil (100 konut),
 • Sanliurfa-Yukarigöklü (90 konut),
 • Yozgat-Çandir (60 konut)

1.101 konut ihale asamasindadir .  

Yukarida siralanan projeler disinda Türkiye genelinde toplam 6.356 adet Tarimköy Konut Uygulamasina iliskin talep örgütlenmesine dayali projelendirme çalismalari devam etmektedir.

GÖÇMEN KONUTLARI KOORDINATÖRLÜGÜ FAALIYETLERI:

Bulgaristan Hükümetinin uyguladigi Asimilasyon politikasi nedeniyle Ülkemize siginmak üzere 1989 yilinda Ülkemize gelen 300.000'i askin Türk soylu ailelerin barinmalari ve Iskani amaciyla, Yüksek Planlama Kurulu'nun 27.11.1990 tarih ve 90/T-103 sayili karari ile Devlet Bakanligi emrinde kurulan Göçmen Konutlari Koordinatörlügü görevini yürütmek üzere Basbakanlik Makami’nin 13 Agustos 2004 tarih ve 1594 sayili Onay’i ile Toplu Konut Idaresi Baskani görevlendirilmistir.

Türkiye’nin 17 Il olmak üzere toplam 23 yerlesim merkezinde Göçmen Konutlari insa edilmesi kararlastirilmistir. Bu plan dogrultusunda Avrupa Konseyi Kalkinma Bankasindan iki dilim halinde konut insaatinda kullanilmak üzere toplam 376.7 Milyon $, Alt yapi projesinde kullanilmak üzere Islam Kalkinma Bankasindan 10 Milyon $ olmak üzere toplam 386.7 milyon $ geri dönüsümlü kredi kullanilmistir. Ayrica Islam Kalkinma Bankasindan sosyal hizmet yapilari için 5 milyon $ hibe kredisi temin edilmistir.

Avrupa Konseyi Kalkinma Bankasindan ve Islam Kalkinma Bankasindan

Islam Kalkinma Bankasindan temin edilen 10 milyon ABD Dolari tutarindaki kredi ile ilgili Hazine Müstesarligi ile Ziraat Bankasi Genel Müdürlügü arasinda 27.04.2007 tarihinde Tadilat Anlasmasi imzalanmistir. Banka ile Baskanligimiz arasinda ek bir protokol yapilmistir. Yukarida belirtilen protokoller kapsaminda çalismalar devam etmektedir.

 

AR-GE FAALIYETLERI:

 
T.C. Basbakanlik Toplu Konut Idaresi Baskanligi (TOKI), 2985 sayili Toplu Konut Kanunu ile tariflenen görevleri ile Hükümet Programlari ile yönlendirilen faaliyetleri kapsaminda yaklasik 25 yildir ülkemizde saglikli ve yasanabilir kentsel çevrelerde yeterli ve nitelikli konut üretiminin yapilmasi yönündeki faaliyetlerini sürdürmekte ve ülkemizde konut ve kentlesme politikalarini yönlendirecek temel prensipleri gelistirme yönünde çalismalarini sürdürmektedir. TOKI ülkemizde bu anlamda faaliyet gösteren tek sorumlu kamu kurulusu konumundadir.
 
TOKI, konut sunumuna yönelik ülke genelinde sürdürdügü uygulamalarina paralel olarak arastirma ve gelistirme (ar-ge) faaliyetlerine de agirlik vermektedir.
 
Bilindigi üzere 1996 yilinda Istanbul’da düzenlenen BM HABITAT II Konferansi, TOKI organizasyonunda düzenlenmis, uluslararasi nitelikteki bu önemli organizasyonun “izleme faaliyetleri” de TOKI tarafindan yürütülmüstür.
 
Ar-ge faaliyetleri kapsaminda, Nisan 2006’da Istanbul’da TOKI tarafindan 1.Konut Kurultayi düzenlenmistir.“Alt Gelir Grubuna Yönelik Konut Sunumu ve Kentsel Dönüsüm” temali Kurultay, Idare için konuyla ilgili yapilan çalismalarin sunulmasi ile özellikle ihtiyaç sahipligine yönelik ileriye dönük ucuz (ödenebilir) ve yüksek kalitede (nitelikli) konut sunumu seçeneklerinin sunulmasi ve sektörle paylasilmasi anlaminda oldukça önemlidir. Kurultay bu konularla ilgili ileriye dönük arastirmalar için de tesvik edici nitelikte olmustur.
 
Mart 2006’dan bu yana TOKI, faaliyet alani kapsamindaki konularda yayin olusturma çalismalarina hiz vermis, “TOKI Arastirma Dizisi” adi altinda bes arastirma projesinin gerçeklestirilmesi ve yayin hale getirilmesini saglamistir.
 
TOKI, bahsi geçen bu süreçte yakin gelecekte 2.Konut Kurultayini da gerçeklestirmeyi hedeflemektedir. TOKI ayni zamanda konut ve kentlesme konularinda teorik ve pratik yaklasimlarin sunuldugu benzer workshop ve akademik çalismalara destek olma yönünde de gayret içindedir.
 
TOKI’nin ar-ge faaliyetleri çerçevesinde, “barinma - konut edinme - TOKI” iliskisini anlatici ve tanitici olarak yürütülen faaliyetler çerçevesinde, ülkemiz genelinde tüm ilkögretim ögrencilerinin barinma ve konut kavramlari üzerinde yaptiklari yaratici çalismalarinin TOKI tarafindan desteklendigi “Benim Evim, Benim Sehrim” konulu bir Resim Yarismasi düzenlenmis, 81 ilden katilan ilkögretim ögrencilerinin resimleri Idare’de yapilan ödül organizasyonu esnasinda sergilenmistir.(Mayis 2007)
 
Yukarida bahsi geçen süreçte TOKI tarafindan yürütülen baslica ar-ge projeleri su sekilde siralanabilir:
1-  “Toplu Konut Idaresi Ortaklik Yapilan Belediyeler Etkinlik Anketi 2005” - Veri Tabani ve Degerlendirme, Veri Arastirma Danismanlik Egitim ve Yayincilik Tic. A.S., Mart 2006.
 
2-  Türkiye’de Konut Sektörü ve T.C.Basbakanlik Toplu Konut Idaresi’nin Konut Üretimindeki Yeri”, Yapi-Endüstri Merkezi, Nisan 2006.
 
3-  “TOKI Konut Kurultayi”, Istanbul 8 – 9 Nisan 2006, Kurultay Kitabi, Nisan 2006.
 
4-  “Toplu Konut Idaresi Müsteriye Danisma Süreci Arastirma Çalismasi”, Analitik Arastirma-Danismanlik, Eylül 2006.
 
5-  T.C.Basbakanlik Toplu Konut Idaresi Baskanligi,“Benim Evim, Benim Sehrim” Ilkögretim Okullari Resim Yarismasi, Seçilen Eserler Katalogu, Mayis 2007.
 
6-  “Toplu Konut Idaresi Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka Imaji Çalismasi”, Odak Arastirma ve Danismanlik Ltd.Sti, Ocak 2008.
 
7-  “Toplu Konut Alanlarinda Kentsel Çevresel Standartlari Olusturmak için Gerekli Insan-Çevre Iliskileri Verilerinin Derlenme Yönteminin Gelistirilmesi Arastirma Çalismasi”, ODTÜ Mimarlik Fakültesi Arastirma Tasarim Planlama ve Uygulama Merkezi (MATPUM), (Arastirma Eylül 2008’de tamamlanmis, halen yayin haline getirilmemistir.)
 
“Toplu Konut Alanlarinda Kentsel Çevresel Standartlari Olusturmak Için Gerekli Insan-Çevre Iliskileri Verilerinin Derlenme Yönteminin Gelistirilmesi Arastirmasinda”, konuyla ilgili kavramsal çerçevenin belirlenmesinin ardindan, bu kavramsal çerçeveye uyan mekansal çözümlemeler yapilmis, toplu konut projeleri için uygulanabilecek bir metodoloji üzerinde çalisilmistir. Projedeki temel amaç, belli mekansal çözümlemeleri mümkün kilacak belli normlar, kaliplar ve standartlarin üretilmesidir. Böylece, TOKI de kendi konut uygulamalrinda farkli arazi ve bina kullanimlari için belirlenen standartlari ve çözümlemeleri uygulayabilecektir.
 
TOKI tarafindan 2008 yili sonunda baslatilan hazirlik çalismalarinin ardindan “Istanbul Kayabasi Bölgesi için ‘Konut Tasarimi’ Mimari Fikir Proje Yarismasi” adi altinda ulusal bir mimari fikir yarismasi düzenlenmistir. 26 Mayis 2009 tarihinde sonuçlanan Yarismada Yarisma jürisinin degerlendirmesi sonucu 8 esdeger ödül ve 8 satinalma derecesine layik görülen projeler, Haziran 2009’da Ankara’da sergilenmis, 18 Haziran 2009’da gerçeklestirilen Yarismanin Kolokyumu ile de yarisma ve proje degerlendirme süreci ilgili akademisyen ve meslek çevreleri ve tüm kamuoyu ile paylasilmistir. Yarismanin kitabi da hazirlanmis, kitap yayin hale getirilmesinin ardindan tüm ilgililere sunulacaktir.
 
TOKI, uygulamalari ile paralel olarak bu tip fikir ve tasarim yarismalarinin organizasyonu yönünde aktivitelerini sürdürecektir.
 
TOKi bu faaliyetlerinin yani sira ayni zamanda özellikle konut ve kentlesme alanlarinda Birlesmis Milletler gibi uluslararasi kuruluslarca düzenlenen ödül organizasyonlarina da projeleriyle katilmakta ve TOKI projeleri bu platformlarda son yillarda yogun ilgi görmektedir.
 
TOKI, Ekim 2009’da ise, gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki gelecegi açisindan çesitli önerilerin gelistirilmesi, TOKI projelerinin toplumun her kesimi tarafindan kabul edilebilir, uygulanabilir, ulasilabilir ve verimli olmasi yönünde yeniden kurgulanmasi, birbirleri ile dogrudan iliskide bulunmayan kamuoyunda bilinilirligi ve etkinligi kabul görmüs kisi ve kurum temsilcilerinin bir araya gelmesi ile olusturulacak katilimli bir tasarim ve problem çözme süreci ile “Ideal Yasam” konusunda yeni fikirlerin elde edilmesi amaçli bir Arama Konferansi”nin düzenlenmesi amaciyla çalismalarini tamamlama asamasina getirmistir. Söz konusu Arama Konferansi (çalistay) 12Ekim 2009 Pazartesi günü Istanbul’da düzenlenecektir.
 
 


HABITAT IZLEME VE UYGULAMA FAALIYETLERI

Ana Sayfaya Geri Dön

Metin Tabanlı Sadeleştirilmiş Versiyon Her Hakkı saklıdır 2007© TOKİ BİM .