KONUT KREDILERI

14.Haziran.1997 Tarih ve 23019 Sayili Resmi Gazete'de yayimlanan Toplu Konut Kredileri Uygulama Yönetmeligi hükümlerine göre Toplu Konut Idare'sinden; Toplu Konut Yapimcilarina (Kooperatiflere, Kooperatif Birliklerine, Sosyal Yardimlasma Kurumlarina, Yapimcilara-satmak üzere konut üreten gerçek ve tüzel kisiler- ve Belediyelere) konut ve altyapi insaatlari için kredi destegi saglanmaktadir.

KOOPERATIF KREDILERI (1984 - 2006)

Kredi Açilan Konut Sayisi

944.442

Tamamlanan Konut Sayisi

944.442

Insaati Devam Eden Konut Sayisi

80

Bir konut projesine kredi açilabilmesi için asagidaki sartlarin saglanmasi gerekmektedir.

1-Brüt insaat alani 150 M2'ye (150.00 m2 dahil) kadar olan konutlara kredi açilabilir.

2-Krediden yararlanacak kisilerle ilgili sartlar:

a) Kari koca ve resit olmayan çocuklar için aile birligi esasina göre bir defa kredi açilir.
b) Kredi talep eden kisinin kendisine,esine veya resit olmayan çocuguna ait tapuya kayitli bagimsiz bir konutunun bulunmamasi gerekir.
c) Kredi talep eden kisinin kendisi,esi veya resit olmayan çocuklari için daha önce Toplu Konut Fonu'ndan kredi kullanmamis ya da kullanmamakta olmasi gerekir.

Bunlari "Beyanname ve Taahhütname" ile beyan ve taahhüt etmek zorundadir.

3-Krediden yararlanamayacak projeler:

Yazlik,dinlenme ya da tatil amaçli kullanilacak konut projeleri ile uygulama imar planinda, 2.Konut,pansiyon,turizm ve konaklama alani olarak onanmis projelere kredi açilmamaktadir.

Kredi Miktari ve Kredi Açilacak Insaat Seviyesi

Kredi açilabilmesi için gerekli insaat seviyesi ve açilacak kredi miktari ile Kredinin Toplu Konut Yapimcilarina dagilim öncelikleri, Fon'un finansman durumu, konut ve proje büyüklügü, insaat maliyetleri,insaatlarin bulundugu bölgeler ve Toplu Konut Alani olup olmadigi dikkate alinarak Idare'ce belirlenir ve ilan edilir. Ancak; yeni projelerin kredilendirilmesi için teblig yayimlanmasi gerekmektedir. Fon'un finansman imkanlari uygun oldugunda teblig yayinlanacaktir.

Geri ödemeleri ve Faiz Orani

Kredilere kullanma ve geri ödeme dönemi boyunca Yeniden Degerlendirme Metodu uygulanarak, kredi borcu ve geri ödeme taksitleri belirlenmektedir. Yeniden Degerlendirme Metoduna göre, kredi borcu ve geri ödeme taksitlerine uygulanacak oran her alti ayda bir (Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralik) Memur Maas Artis Orani esas alinarak tespit edilmektedir.100 M2'ye kadar konutlarda kredi geri ödemeleri memur maas artis oranina endekslenirken, 100 M2'den büyük konutlarda bu oranin memur maas artis oraninin % 10 fazlasi olarak uygulanmaktadir.

Kredilerin Vadesi

Kredilerin geri ödeme süresi 100 M2'ye kadar olan konutlar için 10 yil, 100 M2'den büyük konutlar için 5 yildir.

Soru/Cevap

· Kredisi onaylanan kooperatifin ödemeleri ne zaman baslayacak ?

Kredisi TOKI tarafindan onaylanan kooperatif için Banka ilk ödeme talebini, ipotek ve sigorta islemleri tamamlandiktan sonra yapacak. Tebligdeki tabloya göre açilan kredinin % 10'u ilk ödeme olarak Banka tarafindan TOKI'den talep edilecek.

· Ilk ödeme yapildiktan sonra kredi nasil kullandirilacak ?

Ilk ödemesi yapildiktan sonra açilan kredinin kalan miktari, kalan insaat seviyesine bölünerek birim kredi miktari bulunacak.

Insaat seviyesinde ilerleme oldukça birim kredi miktari ile ilerleme puaninin çarpilmasi ile bulanacak miktar kooperatife hakedis olarak ödenecek. Hakedis düzenlenmesi için Bankaca insaatlara gidilerek insaat seviyesi tesbiti yapilacak.

Insaat seviyesi % 100 oluncaya kadar bu ödemeler devam edecek. Kooperatife hakedis ödemesi yapilabilmesi için en az 2 puanlik ilerleme yapmasi yeterli.

· Kredilerin geri ödemeleri ne zaman baslayacak ?

Kooperatife % 100 lük hakedisin ödenmesinden sonraki üçüncü aydan itibaren kredi geri ödemeleri baslayacak.

· Kredinin kullanilmasi için belli bir süre (insaat süresi) var mi ?

Kooperatife açilan kredinin azami kullanma süresi, aylik ortalama 3.5 puanlik insaat ilerlemesi, Bayindirlik ve Iskan Bakanligi'nca belirlenen çalisilmayan günler ile insaat yasagi getirilen günler hariç tutularak Bankaca tesbit edilecek. Insaatlarin bu süre içinde tamamlanmamasi ve süre uzatimi verilmemesi halinde kredinin kalan kismi ödenmeyerek geri ödeme islemlerine baslatilacak.

· Kredinin geri ödeme süresi ne kadar olacak ?

Konut büyüklügü;
¨ 100 m2 ye kadar olan konutlara açilan kredilerin geri ödemeleri 10 yil (120 ay),
¨ 101-150 m2 arasinda olan konutlara açilan kredilerin geri ödemeleri 5 yil (60 ay) olacak.

· Kredinin faiz orani ne olacak ?

Konut büyüklügü;
¨ 100 m2 ye kadar olan konutlara açilan kredilere memur maas artis orani,
¨ 101-150 m2 arasinda olan konutlara açilan kredilere memur maas artis oraninin % 10 fazlasi faiz uygulanacak.

· Faiz oranlari nasil uygulanacak ? Geri ödeme taksitleri nasil hesaplanacak ?

Kooperatife ilk ödeme yapildiktan itibaren ödenen kredi miktarlarina memur maas artis oranina göre faiz uygulanacak. Faizler her yil Ocak ve Temmuz aylarinda bir önceki 6 aylik dönemdeki memur maas artis orani esas alinarak TOKI tarafindan belirlenecek.

Kredinin geri ödemelerinin basladigi tarihte açilan kredinin faizli borç bakiyesi Banka tarafindan hesaplanacak. Hesaplanan faizli borç bakiyesinin geri ödeme süresine (ay olarak) bölünmesiyle baslangiç taksiti hesaplanacak.

Örnegin 7.5 milyar lira olarak açilan kredinin geri ödeme baslangiç tarihindeki faizli borç bakiyesinin 12 milyar lira oldugunu varsayalim. Bu kredi 100 m2 lik bir konut için açildiysa baslangiç taksiti 12 milyarin 120 aya bölünmesiyle bulunacaktir. Bu durumda baslangiç taksiti 100 milyon lira olacaktir. Bu miktar 10 yil boyunca her yil Ocak ve Temmuz aylarinda memur maas artis oranina göre artirilacak.

Bu kredinin açildigi konut 100 m2 den büyük olsaydi, baslangiç taksiti 12 milyarin 60 aya bölünmesiyle bulunacak ve 200 milyon lira olacakti. Bu miktarda 5 yil boyunca memur maas artis oraninin % 10 fazlasi ile artarilacaktir.

· Geri ödeme basladiktan sonra kredinin tamamini kapatilabilir mi?

Kredi geri ödemeleri basladiktan sonra kredi kullanan kisiler isterlerse kalan borcun tamamini bir seferde ödeyerek borçlarini kapatabilirler. Bu durumda kalan borçtan konut büyüklügüne göre % 5 - % 20 oraninda indirim yapilacak.

Kredi kullanan kisiler isterse kredi borcunu 1 yil içinde 4 esit taksitte de ödeyebilir. Bu durumda da kalan borçtan % 0,5 - % 2 arasinda indirim yapilacak.

Yayimlanan Tebligler:

1998/2 - 1999/1 - 1999/2 - 2001/1 - 2002/1 - 2002/2 - 2003/1 - 2004/1 - 2005/1 - 2006/1