GENEL SATIS KOSULLARI

Idaremiz tarafindan üretilip satisa sunulan projeler, satislarimiz gerçeklestirilmeden önce Türkiye genelinde tiraji yüksek ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde ve idaremiz web sayfasinda duyurulmaktadir.

Konutlarin satis fiyat, kosul ve yöntemleri; projelerin yerlesim konumlari, projeye dahil edilen okul, hastane, ticaret merkezi vb. sosyal donatilari dikkate alinarak her bir uygulama için ayri ayri belirlenmektedir.

6 FARKLI SATIS YÖNTEMIMIZ BULUNMAKTADIR:

1. Kura Yöntemi ile Satis:

Konut seferberligi kapsaminda, mevcut piyasa kosullarinda konut sahibi olamayan dar ve orta gelirli vatandaslarin uygun ödeme kosullari ile kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olmalarina yönelik ürettigimiz konutlar, satislarin hakkaniyet çerçevesinde gerçeklestirilebilmesi amaciyla, kura yöntemi ile satisa sunulmaktadir.

Satisa sunulan konut sayisindan fazla basvuru olmasi durumunda, noter huzurunda “Konut Alma Hakki Ve Konut Belirme Kurasi” çekilerek, konut alicilari belirlenmektedir. Konut adedinden daha az basvuru olmasi durumunda ise, kura çekilmeyerek tüm basvuru sahipleri konut alma hakki kazanmaktadir. Basvuruda bulunanlarin konut satin alma hakki ve seçme önceligini belirlemede basvuru sirasi esas alinmaktadir.

Bu konutlar, projenin özelliklerine göre sartlar degismekle birlikte, genel olarak %10 -%25 arasi pesinat, 8-10 yil vade ve 125 YTL’den baslayan taksitlerle satilmaktadir. Taksitler, 6 ayda bir memur maas artis oraninda artirilmaktadir.

2. Açik Satis Yöntemi ile Satis:

Dar ve orta gelirlilere yönelik olarak üretilen sosyal konut projelerinin kura yöntemi ile satisi gerçeklestikten sonra, proje kapsaminda Idaremiz stoklarinda kalan konutlar açik satis yöntemi ile satisa sunulmaktadir.

Idaremizin kaynak yaratmaya yönelik üretmis oldugu rant ve prestij projelerinde uygulanan satis yöntemlerinden biri olarak da açik satis yöntemi uygulanmaktadir.

Açik Satis Yöntemi ile yapilan satislarda, konut alicilari ilgili Banka Subeleri’nden seçtikleri konutun pesinat tutarini yatirarak, Gayrimenkul Satis Sözlesmesi imzalarlar. Pesinat bedeli borç bakiyesinden düsülerek, kalan tutar taksitlendirilir.

3. Açik Artirma Yöntemi ile Satis:

Idaremizin kaynak yaratmaya yönelik üretmis oldugu rant ve prestij projelerinde uygulanan satis yöntemlerinden bir digeri ise Açik Artirma Yöntemi ile satistir.

Açik Artirma yöntemi ile amaçlanan, kamu yararini gözeterek mümkün olan azami geliri elde etmektir.

4. Alt Gelir Grubuna ve Yoksullara Yönelik Satis:

Idaremizin, konut sahibi olmayan alt gelir grubunda yer alan dullar, yaslilar, yetimler ve yoksullara yönelik üretecegi konutlar, satislarin hakkaniyet çerçevesinde gerçeklestirilebilmesi amaciyla, kura yöntemi ile satisa sunulacaktir.

Bu grupta 2 tip konut üretilmektedir:

    • Alt gelir grubuna yönelik olarak 75 m² - 85 m² büyüklügünde üretilecek konutlar, 4.000.- YTL pesinat, 15 yil vade ve 200 YTL’den baslayan taksitlerle satilmaktadir.
    • Yoksullara yönelik olarak 55 m² - 65 m² büyüklügünde üretilecek konutlar ise pesinatsiz, 20 yil vade ve 100 YTL’den baslayan taksitlerle satilmaktadir.

Satis kosullarinda, konut alicilarindan Idaremizin belirlemis oldugu sartlara sahip olduguna iliskin belgeleri sunmalari istenecektir.

5. Evi Olmayan Kamu Kurumlari Personeline Yönelik Satis:

Idaremizin, konut sahibi olmayan kamu kurumlari personelinin konut ihtiyacinin uygun kosullarla karsilanmasina yönelik ürettigi konutlarin satis kosullari, ilgili kamu kurumu ve TOKI tarafindan imzalanan protokol çerçevesinde belirlenmektedir.

Bu modelde ilgili kamu kurumu, konutu olmayan personelinin talep örgütlenmesini gerçeklestirmekte, TOKI ile ilgili kamu kurumu tarafindan imzalanan protokol çerçevesinde konutlar TOKI tarafindan üretilmektedir.

6. Hasilat Paylasimli Projelere Yönelik Satis:

TOKI, özellikle büyük sehirlerimizde modern ve prestijli yerlesim projelerini hasilat paylasimi yöntemi ile yaparak, genel bütçeye ek yük getirmeden, özel sektörle isbirligi halinde konut üretimini gerçeklestirmektedir.

Özel sektör eliyle yaptirilan prestij projeleri kapsaminda üretilen konut ve diger gayrimenkullerin pazarlama ve satis faaliyetleri Idaremizin onayi çerçevesinde yüklenici firmalar tarafindan yapilmaktadir.