TOKİ Başkanı Ergün Turan, Diyarbakır’da incelemelerde bulundu

19 Mart 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, idarenin Diyarbakır şantiyelerinde incelemelerde bulundu.

Çölgüzeli mevkiinde 2 bin 172 konut

İlk olarak Diyarbakır Kayapınar Çölgüzeli mevkiinde üç etap halinde inşası devam 2 bin 172 konutun şantiyesinde incelemelerde bulunan Turan, “Çölgüzeli kontlarımız tamamlanma aşamasına geldi. Yatay mimari ile inşa ettiğimiz projemiz vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verip yeni bir yaşam alanı olacak” dedi. Turan, ayrıca örnek daireleri de inceledi.

Diyarbakır Kayapınar’da TOKİ’nin bir diğer projesi Üçkuyular’da inşaatı devam eden bin 391 konutun şantiyesinde incelemelerde bulunan Turan, konutların Diyarbakır’ın yöresel mimarisine uygun olarak inşa edildiğini söyledi.

Turan daha sonra Diyarbakır’ın Sur ilçesine geçerek Geleneksel Diyarbakır Evlerinin özelliklerini yansıtan 54 konut ve 8 ticaret merkezinden oluşan projenin şantiyesinde ve örnek dairelerde incelemelerde bulunduk.

Diyarbakır’da son olarak Sur İçkale'de 34 bin metrekarelik alanda yapılan çevre düzenlemesi alanını gezen Turan,  “Bölgemizin kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkarak gerçekleştirdiğimiz çevre düzenlemesi ile kültürel mirasımıza sahip çıkarak gelecek nesillere aktarıyoruz” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’da yaptıkları yatırımlar hakkında da bilgi veren Turan şöyle devam etti: “TOKİ olarak Diyarbakır'da bugüne kadar 16 bin 847 konutun inşaatına başladık. Bu konutlarımızın 14 bin 123’ünü tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. Diyarbakır'da inşatına başladığımız UEFA ve FIFA standartlardaki 33 bin seyirci kapasiteli "engelli dostu" stadımızın da yüzde 98'i tamamlandı. Diyarbakır'da ayrıca, 2 aile sağlık merkezi, 9 cami, 7 hastane, 5 kamu hizmet binası, 26 okul, 3 sağlık ocağı, 4 spor salonu ve 17 ticaret merkezi uygulaması başlattık. Kadim şehrimiz Diyarbakır'da bugüne kadar yaklaşık 2 milyar 764 milyonluk yatırım yaptık. Yatırımlarımız şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”