TOKİ’den modern köyler


Kentlerdeki konut uygulamalarını köylere kadar taşıyan TOKİ, tarımköy projeleri kapsamında altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolu, yeşil alanı, çocuk parkı ve çevre düzenlemesiyle birlikte modern köyler inşa ediyor.

Konut atağını kırsal bölgelere kadar taşıyan TOKİ, tarımköy projeleriyle sıfırdan köyler inşa ediyor. Şehir hayatının standartlarını kırsalda yaşayan vatandaşlara sunan proje kapsamında her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre farklı konutlar yapılıyor. Erzurum’da kış şartlarına uygun konutlar tercih edilirken, Mardin ve Şanlıurfa’da yöresel mimarinin ön plana çıktığı konutlar inşa ediliyor. Derme çatma evlerde yaşayan vatandaşlar, tarımköy uygulamaları ile çevre düzenlemesi, yeşil alanı, düzenli yolları, alt yapısı, çocuk parkı, okulu ve sağlık ocağı hazır hale getirilen modern konutlara kavuşuyor. Köylerde bulunan cami, köy odası ahır ve samanlık da aynı proje içinde yer alıyor. Tarımköy projesi sadece bina yapımını kapsamıyor. Proje kapsamında toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi veriliyor. Köyün su kaynakları, çayır, mera ve orman alanları da göz önüne alınarak mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor. Tarımköyler sel ve deprem gibi afetlere karşı zemini sağlam ve korunaklı yerlere yapılıyor.

GÖÇ SORUNUNA KARŞI ALTERNATİF PROJE
Köyden kente göç sonucu oluşan çarpık kentleşme ile mücadele eden TOKİ, bir taraftan şehirlere el atarken, diğer taraftan da kırsalda yaşayan vatandaşlara cazip yaşam alanları sunmak için tarımköy projelerini uyguluyor. Proje kapsamında vatandaşlara tarıma elverişli arazi tahsis edilirken, dağınık durumdaki yerleşim yerleri bir araya toplanıyor ve yerel mimari doku korunarak yenileniyor. Şehirlerdeki standartları aratmayan evlerde oturan vatandaşlara sosyal tesisleri ve altyapısıyla hazır modern bir köyde yaşama imkanı sunuluyor.

Tarımköy projeleri kapsamında 23 ilde yatırım maliyeti 341 milyon lira olan 4 bin 93 tarımköy konutu inşa edildi. Projenin uygulandığı il ve konut sayıları şöyle: Adana-210, Afyon-249, Aydın-142, Batman-196, Bayburt-80, Bilecik-122, Bingöl-89, Çankırı-222, Erzincan-420, Erzurum-119, Gümüşhane-60, Isparta-105, Kahramanmaraş-119, Karaman-187, Kayseri-140, Kırşehir-116, Konya-200, Muğla-127, Siirt-225, Sivas-40, Şanlıurfa-787, Van-78 ve Yozgat-60.

Önümüzdeki dönemde Afyon, Erzincan, Kayseri, Karaman ve Şanlıurfa’da bin 751 konut daha yapılacak. Konutlar ihale ve proje aşamasında bulunuyor.

Afyon, Ankara, Bayburt, Balıkesir, Bursa, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Karaman, Kırşehir, Konya, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Tunceli’de de yeni tarımköy projeleri için talep toplanması devam ediyor.

Sayfayı Yazdır Word'e Aktar
T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI (TOKİ)
Bilkent Plaza B1 Blok 06800 Bilkent / ANKARA Tel:(0312) 266 76 80 Faks:(0312) 266 77 48

Tüm Site     Güncel          Güncel İhaleler          Satışlar
Her Hakkı Saklıdır - 2014 © TOKİ BİM