Van’da afet kalıcı konutları Ağustos ayına yetişecek


Simav depremi sonrası 928 afetzede konutunu ve sosyal donatılarını 6 ayda tamamlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 23 Ekim’de Van ve Erciş’te yaşanan depremin yaralarını da en kısa sürede sarmak için de işi sıkı tutuyor.

Depremzedeler için Van ve Erciş’te 15 bin konut inşa etmeyi planlayan TOKİ, Ağustos 2012 sonu itibarıyla afetzedelere konutlarını teslim etmeyi hedefliyor. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, konut teslimlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması amacıyla TOKİ uzmanlarıyla birlikte iki gün boyunca Van ve Erciş’te incelemelerde bulundu. İnşaat firmalarının temsilcilerini bir araya getiren Ahmet Haluk Karabel, toplantıda önemli uyarılarda bulundu. Karabel firma yetkililerine, “Bütün yükleniciler kapasitesini iki katına çıkaracak. Normal şartlara göre değil, olağanüstü şartlara göre organize olun ve çalışın. Konutlar sosyal donatılarıyla birlikte Ağustos ayı sonuna yetişmeli. Kolay değil ancak imkansız da değil. Programlarınızı yeniden revize edin.” dedi.

TOKİ, 23 Ekim’de Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin hemen akabinde ihale sürecini büyük bir hızla tamamlayarak bir ay gibi kısa bir sürede afet kalıcı konutlarının temelini atmayı başardı. İdare, şimdi kalıcı konutların Ağustos ayı sonuna yetiştirilebilmesi amacıyla var gücüyle çalışıyor.

7.2’lik depremin ilk anından itibaren Van’a giderek depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını yerinde inceleyen TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Van ve Erciş’te incelemelerde bulundu.

“Van’da tüm firmalar çalışmalarını hızlandıracak”

TOKİ Başkanı Karabel, Van ve Erciş’te afet kalıcı konutlarını inşa eden inşaat firmalarının temsilcileri ile Bostaniçi’ndeki TOKİ şantiyesinde toplantı yaptı. Firma yetkililerine önemli uyarılarda bulunan Ahmet Haluk Karabel, konutların Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanabilmesi için Mart ayı sonunda kaba inşaatlarının tamamlanması gerektiğini bildirdi. Bu nedenle programında gecikme olan firmaların, programlarını gözden geçirerek tekrar revize etmesini, konut imalatlarında gecikme yaşanmamasını istedi. Karabel, “Konutlarla birlikte sosyal donatıların da tamamlanması gerekiyor.” dedi.

“İki vardiya çalışın”

Firmalara “İki vardiya çalışmamız gerekiyor.” talimatı veren TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, “Simav’da deprem konutları 6 ayda bitti. Simav depremi yaz aylarına denk geldi. Ancak Van depremi kış aylarında yaşandı. Şartlar zor olda da şu anda çalışabiliyorsunuz. Bu nedenle bu günlerin kıymetini bilmeliyiz. Olağanüstü şartlara göre çalışmalıyız. Bu kış uzun sürebilir. Bu nedenle ileride kaybedeceğimiz zamanı bu günlerde telafi etmek zorundayız. Tüm yükleniciler kapasitesini arttıracak.” diye konuştu.

“Yükleniciler beton santralini kurmalı”

TOKİ Başkanı Karabel, yeni ihale alan firmaların da Van’da çalışmalara başlamasıyla beton sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çekerek tüm firmaların beton santrallerini de kurmaları gerektiğini bildirdi. Karabel, “Yeni yüklenicilerin Van’a gelmesiyle birlikte beton konusunda sıkıntı yaşanılabilir. Kalifiye eleman sıkıntısı olabilir. Bunun planlamasını şimdiden yapmak zorundasınız. Programlarınızı revize etmek zorundasınız. Malzemelerin bağlantılarını şimdiden yapın. Planlamalarımızı netleştirelim.” uyarılarında bulundu.


Sayfayı Yazdır Word'e Aktar
T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI (TOKİ)
Bilkent Plaza B1 Blok 06800 Bilkent / ANKARA Tel:(0312) 266 76 80 Faks:(0312) 266 77 48

Tüm Site     Güncel          Güncel İhaleler          Satışlar
Her Hakkı Saklıdır - 2014 © TOKİ BİM