Diyarbakır’da TOKİ ödemeleri tamamİdaremiz tarafından Diyarbakır Surları’nı gecekondulardan kurtarmak için başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi hızla ilerliyor. Proje kapsamında yürütülen uzlaşma çalışmaları çerçevesinde anlaşmaya varılan hak sahiplerinin tüm alacakları ödendi.
 

Alipaşa-Lalebey ve Suriçi (Cevatpaşa) Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Tarihi Diyarbakır Surları çerçevesinde Valilik, Büyükşehir ve Sur Belediyesi ile TOKİ tarafından yürütülen çalışmalarda hak sahiplerine yapılacak ödemeler tamamlandı.

Bölgenin gecekondular ile plansız yapılardan temizlenmesiyle ortaya çıkan 30 bin 372 metrekarelik alanın TOKİ’ye devri gerçekleşti. Evleri yıkılan 217 aileye TOKİ’nin Çölgüzeli Konutları’ndan konut verilirken, henüz anlaşma imzalamayan ailelerle ilgili süreç devam ediyor. Proje alanında oturan diğer ailelerle yapılan görüşmelerin 2 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Tarihi Diyarbakır Surları çevresindeki iki mahallede yer alan bin 596 konutun yıkılmasıyla ortaya çıkacak alan, kent park, yeşil alan ve şehrin diğer ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilecek. Proje tamamlandığında Cevatpaşa’da bulunan Şemhane-Hz.Süleyman Camii çevresi ve Sahabe mezarları da tarihi önemlerine uygun olarak gün yüzüne çıkacak.

Gecekondu ve plansız yapıların yıkım işlemlerinin tamamlanmasının ardından Tarihi Diyarbakır Surları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde restore edilerek turizme kazandırılacak.


Sayfayı Yazdır Word'e Aktar
T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI (TOKİ)
Bilkent Plaza B1 Blok 06800 Bilkent / ANKARA Tel:(0312) 266 76 80 Faks:(0312) 266 77 48

Tüm Site     Güncel          Güncel İhaleler          Satışlar
Her Hakkı Saklıdır - 2014 © TOKİ BİM