Kayaşehir konutlarında kura heyecanıKayabaşı Kura Sonuçları İçin Tıklayınız


İstanbul Kayabaşı 17. Bölge’deki 434 konut için noter huzurunda kura çekimi düzenlendi. Şehit ailelerine kurasız daire verilirken, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Nisan 2012 olan teslim tarihini öne çekmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Türkiye'de bir etapta yapılan en büyük konut uygulaması olan İstanbul’daki Kayaşehir Toplu Konut Uygulaması kapsamında TOKİ tarafından 20 bin konut inşa ediliyor. Proje kapsamında ilk konut teslimleri önümüzdeki aylarda başlayacak.

 

TOKİ tarafından Kayaşehir'de yaptırılan 17. Bölge Toplu Konut Uygulaması kura çekilişi dolayısıyla Ahmet Cömert Kapalı Spor Salonu'nda tören düzenlendi. Gelecek yıl teslim edilecek olan 434 konut için yapılan başvurular, şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri, İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazisi, diğer konut alıcı adayları olmak üzere 3 kategoride kabul edildi.

 

Kura ile 13 adet 1+1, 125 adet 2+1, 236 adet 3+1, 60 adet 4+1 konut, 96, 108 ve 120 ay vadeyle satışa sunuldu. Konutların fiyatları büyüklüklerine ve ödeme seçeneklerine göre, 75 bin 944 lira ile 250 bin 929 lira arasında değişiyor. Konut kura çekilişine, 1568 kişi başvurdu.

 

BAYRAKTAR: HER AİLEYİ EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ

Törende konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, eve ihtiyacı olan her aileyi ev sahibi yapmak istediklerini, Türkiye'nin çok yakın bir zamanda bu günlere kavuşacağına inandığını dile getirdi. Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Programı kapsamında Türkiye'nin her tarafında, 1900'e yakın şantiyede faaliyetlerinin devam ettiğini dile getiren Bayraktar, İstanbul'da da çok ciddi çalışmalar içinde olduklarını kaydetti. “İstanbul'da 150 civarında şantiyemiz var” diyen Bayraktar, şunları söyledi: “Başakşehir'de, Kayabaşı'nda, Ispartakule'de, Halkalı'da, Pendik'te konut üretim uygulamalarımız var. Kayaşehir, Türkiye'de bir etapta yapılan en büyük konut uygulamasıdır ve burası iddialı bir şehirdir. İstanbul'da şu anda 4 ilçeden daha büyük konuma sahiptir Kayaşehir. Tamamı yapıldığı takdirde 60 bine yakın konut yapılacak, 250 bine yakın nüfus gelecek. Kayaşehir, Türkiye'nin her bölgesinden insanların olacağı bir yer olacak. Yeşil alan, parklar, okullar bakımından son derece zengin bir kent parçası olacak. Ekolojik bir şehir olacak, güneş enerjisinden ve yağmur suyundan istifade edilecek”

 

Bugün 1600'e yakın kişinin kura için müracaatta bulunduğunu belirten Bayraktar, “Belli bir süredir İstanbul'da oturan, ihtiyacı olan bütün insanlarımızı ev sahibi yapmak istiyoruz. Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Programı kapsamında Türkiye'nin her tarafında, 1900'e yakın şantiyede faaliyetlerimiz devam ediyor. Bunun yanında İstanbul'da da çok ciddi çalışmalar içindeyiz. İstanbul'da 150 civarında şantiyemiz var. Başakşehir'de, Kayabaşı'nda, Ispartakule'de, Halkalı'da, Pendik'te konut üretim uygulamalarımız var. Kayaşehir, Türkiye'de bir etapta yapılan en büyük konut uygulamasıdır ve burası iddialı bir şehirdir. İstanbul'da şu anda 4 ilçeden daha büyük konuma sahiptir Kayaşehir. Tamamı yapıldığı takdirde 60 bine yakın konut yapılacak, 250 bine yakın nüfus gelecek. Kayaşehir, Türkiye'nin her bölgesinden insanların olacağı bir yer olacak. Yeşil alan, parklar, okullar bakımından son derece zengin bir kent parçası olacak. Ekolojik bir şehir olacak, güneş enerjisinden ve yağmur suyundan istifade edilecek” dedi.

 

İSTANBUL'UN DEPREMSELLİK RİSKİ

 

Bayraktar, Kayaşehir'de şu ana kadar 20 bin konut rakamına ulaştıklarını, ilk konut teslimlerinin önümüzdeki aylarda başlayacağını belirterek, ''Bugün çekilişi yapılacak konutların teslim tarihi 2012 Nisan ayında olacak. Ama bu tarihi öne çekmeyi düşünüyoruz. Gelecek yıl Ocak-Şubat ayında teslime hazır olacak konutlar'' dedi.

 

Hükümetin programı doğrultusunda, insanları ev sahibi yapmak ve İstanbul'u depremsellik riskinden kurtarmak için bu çalışmaların hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Bayraktar, şunları kaydetti: “İstanbul'un yapı stokunun eski olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan devletimizin imkanları ne ise bu imkanları sizlerin verdiği vergilerle, devletin edindiği imkanlarla organize ederek azami düzeyde insanımızın sosyal refahına ulaştırmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. TOKİ olarak devlet terbiyesi içinde ve alabildiğine kanunlara bağlı çalışırken, özel sektör dinamizmini de yakalayan bir gayret içinde çalışıyoruz. Bu nedenle devlette bürokrasiyi azaltmak, üretkenliği artırmak için TOKİ örnek olmaya çalışmaktadır. TOKİ hazineden ve bütçeden kaynak almamakta, kendi kaynağını üreterek iş yapmaktadır. Biz bunları çok iyi anlatamadık. Sizler bizim ortağımızsınız, bunların sizin bilmenizi istiyoruz. TOKİ olarak devletten atıl arazileri alarak, bunlardan elde ettiğimiz kaynaklarla alt gelir grubuna konut üretiyoruz. Türkiye'nin şehirlerini kaçak ve depreme dayanıksız yapılardan kurtarmak yönündeki çalışmalarımızı kaynağımızı üreterek yapmak durumundayız. Bunun için halkın desteğine ciddi ihtiyacımız var. Halk bizi desteklerse bu iş çok daha hızlı yürür, bereketlenir, ülkemiz bu çirkin görüntülerden kurtulur”

 

Bayraktar, “Bizim Türkiye'de hedefimiz 500 bin konuttu. Bu kapsamda Türkiye'de 650'nin üzerinde ilkokul, spor salonu, 304 cami yaptık” dedi.

 

Daha sonra noter huzurunda kura çekilişi yapıldı. İlk kura, çekilişe katılan şehit aileleri için gerçekleştirildi. Yapılan çekilişle, üç şehit ailesine (2+1) ev çıktı.


Sayfayı Yazdır Word'e Aktar
T.C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI (TOKİ)
Bilkent Plaza B1 Blok 06800 Bilkent / ANKARA Tel:(0312) 266 76 80 Faks:(0312) 266 77 48

Tüm Site     Güncel          Güncel İhaleler          Satışlar
Her Hakkı Saklıdır - 2014 © TOKİ BİM